Gündem
Giriş Tarihi : 01-05-2021 20:50   Güncelleme : 05-05-2021 00:37

1 Mayıs kutlamalarında 212 kişiye gözaltı

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 1 Mayıs kutlamaları için Taksim'e çıkmaya çalışan 212 kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs kutlamalarında 212 kişiye gözaltı

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 212 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakma ve basın açıklaması talebinde bulunan HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, Birleşik Kamu İş, Vatan Partisi ve TGB, Hak Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİM-Sen, DİSK (TMMOB-TTB-KESK) sendikalarının başvurularının, salgınla mücadele ve tam kapanma tedbirlerine uygun olmak kaydıyla Valilik tarafından değerlendirilerek belirli saat aralıklarıyla bu faaliyetlere izin verildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

İl ve ilçe Hıfzıssıhha Meclislerince alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma tedbirlerini ihlal ederek izin verilen Sendikalar dışında ve Taksim Meydanı'na çıkmak için toplanan şahıslar hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılmıştır.

Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak toplantı ve gösteri yapmak amacıyla toplanan, güvenlik güçlerimizce yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 şahıs gözaltına alınmış ve haklarında adli işlem başlatılmıştır.