SON DAKİKA

Son Medya Haber
World Max
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ABD’nin Kudüs kararına tüm Türkiye’den tepki

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, yurdun dört bir yanında düzenlenen büyük gösterilerle protesto edildi. ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıması, tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Büyük illerde protestoların adresi ABD ve İsrail temsilcilikleri oldu. Türkiye’deki birçok şehirde insanlar, Kudüs’e sahip çıkmak için sokaklara döküldü.

ABD’nin Kudüs kararına tüm Türkiye’den tepki
Bu haber 07 Aralık 2017 - 18:00 'de eklendi.

 

BURSA

Bursa’da, Ulu Cami yanındaki Orhangazi Parkı’nda Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bursa Şubesi öncülüğünde toplanan çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri, ellerindeki dövizlerle ABD’nin söz konusu planına tepki gösterdi.

Grup adına konuşan TÜGVA İl Teşkilat Başkanı Ömer İşleyen, İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğini söyledi.

İşleyen, Türkiye’nin mazlumların yanında olmaya devam edeceğini belirterek şöyle devam etti:

“Türkiye tarihin kendisine yüklediği kutsal misyonu ifa edecek, okyanus ötesinden iftira, tiyatral operasyonlar ve karalama kampanyalarıyla engellenmek istense de din, ırk ve dil ayrımı gözetmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya devam edecektir. Filistin dar bir coğrafyada bulunan birtakım insanların meselesi değil, tüm İslam aleminin namusudur. Dünya var oldukça yeryüzü bizimdir, Kudüs bizimdir.”

İznik ilçesinde de öğle namazı sonrasında İznik Ayasofya Orhan Camisi bahçesinde toplanan TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti İznik Şubesi, Memur-Sen İznik Şubesi üyeleri ve vatandaşlar, protesto gösterisi yaptı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de, Reşadiye Camisi bahçesinde toplananlar adına konuşan TÜGVA Eskişehir Temsilcisi Fatih Sert, Suriye’de her gün bir insanlık dramı yaşandığını, Arakan’da naklen soykırımlarda kimyasal silahlarla masum çocuklar ve kadınların katledildiğini, milyonlarca insanın yerleri ve yurtlarından ayrılmak durumunda kaldığını dile getirdi.

Sert, dünya üzerindeki Müslüman topraklarının 3 asırdır zengin yeraltı ve yer üstü kaynakları sömürülürken, kan akan coğrafyalarındaki tetiği sıkan elin aynı gücü arkasına aldığını çok iyi bildiklerini ifade etti.

Basın açıklamasına, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan, Tepebaşı İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Kaynarca, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

YALOVA

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planı, Yalova’da 33 ayrı sivil toplum kuruluşunun bağlı bulunduğu Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (GÖNÜLDER) temsilcilerince düzenlenen ortak basın açıklamasıyla protesto edildi.

Öğle namazının ardından Merkez Camisi avlusunda bir araya gelen grup adına konuşan Yalova İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Sabri Kan, Müslümanların ilk kıblesinin bulunduğu Filistin’in 1948 yılından beri işgal altında olduğunu aktardı.

BİLECİK

Şeyhedebali Üniversitesi kampüsü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu önünde toplanan Bilecik TÜGVA Temsilciliği, Genç İHH, İlim-Yayma Üniversite Temsilciliği ile bazı gençlik teşkilatları üyeleri ortak basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan TÜGVA Bilecik Şeyhedebali Üniversite Temsilcisi Enes Karakuş, her geçen gün İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrilmeye çalışıldığını söyledi.

Karakuş, bu kararın dünyayı çıkmaz bir yola sürükleyeceğini dile getirerek “Dünya var oldukça yeryüzü bizimdir, Kudüs bizimdir.” dedi.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de de Kordon Boyu’ndaki Truva Atı önündeki protesto gösterisine, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız, TÜGVA Çanakkale İl Temsilcisi İsmail Demir ve TÜGVA üyeleri katıldı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Çanakkale YÖK Koordinatörü Kürşat Selim Temizyürek, Filistin’in 1948 yılından beri yüzlerce yıllık “Büyük İsrail Projesi” çerçevesinde adım adım işgal altına alındığını vurgulayarak “Bir yandan gönül coğrafyamıza ölümler yağdırılırken bir yandan da kutsallarımız çiğnenip topraklarımıza el uzatılmaktadır. Alem-i İslam’ı, reel politik kaygılardan arınarak Amerika’dan, İsrail’den değil Allah’tan korkmaya ve ona teslim olmaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

BALIKESİR

Balıkesir’de Zağnos Paşa Camisi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları üyeleri basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Temsilcisi Hüseyin Murat Uysal, ABD Başkanı Trump’ın Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının saldırı olduğunu belirtti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Kayapınarı ilçesindeki TÜGVA Şubesinde bir araya gelen grup adına açıklama yapan Şube Başkanı Mahmut Yağmur, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Filistin’in 1948’den beri Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal altına alındığını ifade etti.

Yağmur, şunları kaydetti:”Televizyonlarda naklen Müslüman kentleri bombalanırken, masum kadınlar ve erkekler, çocuklar dünyanın gözü önünde cami avlusunda katledilirken bunu yapan işgalci güruhu şımarıklık ile nitelendirip şirin göstermeyi alçaklık olarak değerlendiriyoruz. İslam’ın ilk kıblesinde dahi ezanın yasaklanması son olarak da Kudüs’ün işgalci siyonistlerin başkenti olarak gösterilmesi cesaretinde bulunulmuştur. Eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm İslam alemine hatırlatıyoruz. Alemi İslam’ı reel politik kaygılardan arınarak Amerika’dan, İsrail’den değil Allah’tan korkmaya, ona teslim olmaya çağırıyoruz. Artık ümmetin prangalarından kurtulması ile Filistin’in özgürlüğüne kavuşması aynı çizgiye gelmiştir.”

Yağmur, “Tüm dünyaya hatırlatmak isteriz ki Türkiye tarihin kendisine yüklemiş olduğu kutsal misyonu yerine getirecek. Okyanus ötesinden iftira, tiyatral operasyonlar ve karalama kampanyaları ile engellenmek istense de din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya daha gür sesle devam edecektir.” diye konuştu.

MANİSA

Manisa’da, Hatuniye Camisi önünde toplanan TÜGVA üyeleri, “Kudüs bizimdir, bizim kalacak”, “Kudüs coğrafi değil, imani meseledir”, “Kudüs özgür değilse, dünya tutsaktır” yazılı pankartlar açtı, slogan attı.

TÜGVA Manisa Şube Başkanı Mehmet Önal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve İsrail’in “kanlı ortaklığının ve işgal planlarının” devam ettiğini belirtti.

Hakkın daveti ezanın Mescid-i Aksa’da susturulmaya çalışıldığını kaydeden Önal, şöyle konuştu:

“Soğuk bir akşamda Kudüs’ün ateşi bağrımızı yakıyor diyen Müslüman kardeşlerim, sizler Kudüs’ün dertleriyle dertleniyoruz dediğiniz sürece, Kudüs’ün üzerinde plan yapabiliriz diyen zalimler durup düşünecekler. Bilecekler ki Kudüs sahipsiz değil. Kudüs’e, ‘Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir’ diyen bir yiğit sahip çıkıyor, bir ülke sahip çıkıyor, Manisa sahip çıkıyor. Kudüs bizimdir, bizim kalacaktır.”

SİNOP

Anadolu Gençlik Derneği tarafından, Sinop İlahiyat Fakültesi önünde Kudüs eylemi gerçekleştirildi.

Soğuk hava ve yağmura rağmen yoğun katılımın görüldüğü eylemde Amerika ve İsrail’e lanet yağdırıldı. Ellerine Filistin bayrakları alan öğrenciler Kudüs’e sahip çıktı, ABD ve İsrail’i tepki gösterdi.

KARABÜK

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını ilan etmesi, Karabük’te protesto edildi.

Karabük’te, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyesi bir grup, Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılması girişimini basın açıklaması yaparak protesto etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasının ardından Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan yaklaşık 100 kişi, 100. yıl Mahallesi’nde bulunan Pazaryeri camii önünde toplanarak duruma tepki gösterdi.

ÇORUM

Çorum’da sivil toplum kuruluşları, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planına tepki gösterdi.

AGD öncülüğünde Saat Kulesi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar, “Mescid-i Aksa’ya sahip çık” yazılı pankartlar açtı.

Tekbir getiren vatandaşlar, “Katil Amerika, Kudüs’ten defol”, “Kahrolsun İsrail”, “Müslüman uyuma, Kudüs’e sahip çık” şeklinde slogan attı.

Grup adına konuşan AGD Çorum Şube Başkanı Bekir Uyanık, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planını hadsiz ve hukuksuz bir tasarruf olarak nitelendirdi.

KASTAMONU

TÜGVA Kastamonu Temsilciliği öncülüğünde Nasrullah Meydanı’nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

TÜGVA Kastamonu Temsilcisi Burak Aslan, küresel güçler tarafından İslam coğrafyasının kan gölüne çevrilmek istendiğini dile getirerek, “Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüsümüzü işgalci İsraillilerin emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. Müslümanlar hunharca katledildiğinde sessiz kalan, güçlünün haklı olduğu bir uluslararası hukuk sistemi ve onun ikiyüzlü kullanışlı araçlarını reddediyoruz.” dedi.

ÇANKIRI

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planı, Çankırı’da protesto edildi.

TÜGVA üyeleri ve vatandaşlar, öğle namazının ardından Ahmet Yesevi Camisi önünde bir araya geldi.

Grup adına açıklama yapan Abdulhalim Ercoşgun, İslam coğrafyasının her geçen gün küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğinin altını çizdi.

Bir yandan gönül coğrafyalarına ölüm yağdırılırken bir yandan da kutsallarının çiğnenip topraklarına el uzatıldığını anlatan Ercoşgun, “Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüsümüzü işgalci İsraillilerin siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. İlk kıblemizin bulunduğu Filistin, yüzlerce yıllık Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal altına alınmıştır. Masum kadınları, erkekleri, çocukları dünyanın gözü önünde cami avlusunda katledilirken bunu yapan işgalci güruhu şımarıklıkla nitelendirip şirin göstermeyi alçaklık olarak nitelendiriyoruz.” diye konuştu.

 

ORDU

Altınordu ilçesi Aziziye Camisi önünde toplanan sivil toplum  kuruluşları, ellerindeki dövizler ile  kararı protesto etti.

Memur-Sen İl Temsilcisi İsmail Çelenk, grup adına yaptığı açıklamada,  81 ilde ayakta olduklarına dikkati çekerek, İslam alemini de ayağa kalkmaya davet  etti.

İsrail’in bütün şer odaklarını dünyaya saçtığını kaydeden Çelenk,  “Kudüs sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs inananların ilk mescidi, ilk  kıblesidir. Onun için birtakım darbeci yöneticileri elde edebilirsiniz ama  inananların kalbindeki imana hiçbir zaman hükmedemeyeceksiniz.” dedi.  

Çelenk, İsrail ve ABD’nin, Irak’taki 1,5 milyonun dökülen kanından  sorumlu olduğunu savunarak, “Siz sahile vuran Aylan bebekten sorumlusunuz.  Suriye’de ölen binlerce masumdan sorumlusunuz. Kanları ellerinize bulaştı.  Yıllarca Filistin’de çocukları katlettiniz. Masumları öldürdünüz. Bugün görüyoruz  ki DEAŞ’ı siz beslediniz. Teröre siz destek verdiniz. Bugün Suriye’de binlerce  tır silahı siz veriyorsunuz. Biz diyoruz ki artık uyanıyoruz.” diye konuştu.   

Açklamaya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve AK Parti  İl Başkanı Uğur Çelenk de katılarak destek verdi.

KONYA

Konya’da Memur-Sen İl Temsilciliği öncülüğünde Kayalıpark’ta toplanan  grup, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Sık sık tekbirler getiren gruptakiler, “Kudüs’e selam direnişe devam”,  “Kudüs ümmetin kalbidir”, “Direniş kazanacak” pankartı açtı.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin destek verdiği gösteride grup adına  açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Nazif Karlıer, Mescid-i Aksa’nın bulunduğu  Kudüs’ün, Müslümanların ilk kıblesi ve onuru olduğunu söyledi.

Karlıer, Kudüs’ün savaşın değil barışın şehri, coğrafyanın değil  inancın şehri olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Kudüs insanlığın ortak mirası. Özgürlük Kudüs’ün hakkı. ABD’nin  Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti olarak tanıma’ ve ‘Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e  taşınmasına’ yönelik kararını fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD Başkanı Trump ile  korsan İsrail devleti, ihtarımızın öncelikli muhatabıdır. Bütün bu uyarılara  rağmen gelinen noktada etkili tüm karar alma mekanizmalarını bir an evvel bu  işgal politikasına karşı gereken her türlü tedbiri almaya davet ediyoruz. İslam  dünyası kırmızı çizgisinin çiğnendiği bu oldu bitti karşısında asla sessiz  kalmayacaktır.”

Karlıer, yarın Kapu Cami’nde cuma namazı sonrası yapılacak ortak basın  açıklamasına tüm üyelerinin ve Konyalıların davetli olduğunu sözlerine ekledi.

 

İZMİR

İzmir’de, Memur-Sen üyesi bir grup, ABD’nin Kudüs’ü  “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararını protesto etti. 

Konak Cami önünde toplanan Memur-Sen ve bazı sivil toplum kuruluşu  üyelerinden oluşan grup, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla “İsrail  Filistin’den defol”, “İnsanlık uyuma Kudüs’e sahip çık”, “Direnişe devam Kudüs’e  selam” sloganları attı.  

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen İzmir Temsilcisi Ali Musa Bina,  insanlığın ortak mirası olarak özgür Kudüs’ün haklı iradesini yansıtmak için  toplandıklarını belirtti.   

ABD’nin bu hamlesinin, dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş  gerekçesine dönüştürme amacı taşıdığına dikkati çeken Bina, şunları söyledi:

“İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir  zamanda, şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen  bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Kudüs’ü işgal  eden İsrail’e ve İsrail’e destek veren ABD ile bütün bunlara sessiz kalanların  nedeni ve hedefi bellidir. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi  kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine  dönüştürmek amacı taşımaktadır.”

Bina, Kudüs’ün bütün inançlar için ortak tarih, coğrafya, kültür ve  hepsinden öte ortak kader olduğunun altını çizerek “ABD-İsrail ortak yapımı bu  kirli oyun engellenemezse, bütün insanlık için daha büyük sorunların kapısını  aralayacaktır. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir  hataya düşmemeli. ABD, İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli.”  dedi.  

İsrail’in yüz yılı aşkın süredir Filistinliler’e karşı şiddet  uyguladığını aktaran Bina,” Nasıl ki Hz. Ömer’in fethiyle, Selahaddin Eyyubi’den  bu yana medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri olan Kudüs’ü haçlılara karşı  yüz yıllar boyu savunduk ise Yavuz Sultan Selim Han’ın hilafetiyle Kudüs’ü bütün  inançların barış adalarından bir yaptıysak, şimdide aynı şuurla mücadelemizi  sürdürüp, haçlı artığı düşüncelere karşı bize tek yumruk olmak yakışır.”  ifadelerini kullandı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER